Kırklareli Toprak ve Kırklareli Gübre

D-8 ÜLKELERİ 2. ÖZEL GÜBRE TOPLANTISI

Gelişmekte olan 8 ülke Ekonomik İşbirliği Organizasyonu (D-8 İşbirliği)  Türkiye’nin önderliğinde 1997 yılında  Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen bir konferans sonucunda kurulmuş ve deklare edilmiştir. Organizasyon; üye ülkeler arasında ekonomik işbirliğini geliştirmek, yeni fırsatlar oluşturmak, Uluslararası seviyede karar alma süreçlerinde işbirliği ve üye ülkelerin yaşam standartlarını geliştirmek gibi birçok unsuru amaç edinmiştir. Organizasyon çalışmalarını Tarım ve Sanayi olmak üzere iki başlık altında yürütmekte olup, Gübre konusu Tarım başlığı altında bulunmaktadır.

       Üye ülkeler arasında ki toplantılar her yıl Bakanlar , her 2 yılda bir Başbakanlar ve her 3 yılda bir Devlet Başkanları seviyesinde düzenlenmektedir. Bu amaçla, en son 2012 yılında yapılan  Endonezya’daki  Bakanlar Düzeyindeki Toplantıda Organizasyonun hedeflerine ulaşmak amacı ile özel sektöründe yoğunluklu katılımları sağlanarak özel sektörler arasındaki işbirliğinin de geliştirilmesi için daha sık bir araya gelinmesi, bunun sağlanması içinde yılda 2 kez olmak üzere Gübre Özel Toplantısı yapılması kararı alınmıştır. İlk toplantı 2013 yılı Mart ayında İran’ın Kish adasında yapılmış ve 2013 yılında yapılması gereken 2. Gübre Özel Toplantısının da Türkiye’de yapılması kararlaştırılmıştır.

        Birinci Gübre Özel Toplantısında alınan karar gereği 4-6 Kasım 2013 tarihlerin de  Antalya ilinde  yapılan toplantıya D-8 Genel Sekreteri, Nijerya Delegasyonu,  İran Delegasyonu, Gübre Üreticileri Derneği, Gübre İthalatçıları Derneği, ülkemiz özel sektöründen  değişik gübre üreticileri ve ithalatçılar katılmıştır.

 

        Toplantıda D-8 Gübre Birliğinin kurulması konusu ele alınmış ve Birlik Taslak Tüzüğü oluşturulmuştur. Oluşturulan Taslak Tüzük toplantıya katılamayan diğer üye ülkelerin görüşlerinin 2013 yılı Kasım ayı sonuna kadar alınarak, 4-6 Aralık 2013 tarihinde Abuja/Nijerya’da yapılacak olan Bakanlar toplantısına sunulmak üzere çalışmalar tamamlanmıştır.

 

Diğer Duyurular

Tarımda büyüme, toprağı koruyup geliştirmemize bağlı

Tarımda büyüme, toprağı koruyup geliştirmemize bağlı...

Yeni Web Sitemiz Yayında

Yeni Web Sitemiz Yayında ...

6. ULUSAL BİTKİ BESLEME VE GÜBRE KONGRESİ DÜZENLENDİ

6. ULUSAL BİTKİ BESLEME VE GÜBRE KONGRESİ DÜZENLENDİ...

Mazot Gübre Toprak Analizi Destekleme Ödemeleri

Mazot Gübre Toprak Analizi Destekleme Ödemeleri...

Gübre Piyasa Gözetim Denetimi Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı

Gübre Piyasa Gözetim Denetimi Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı...

Toprak Gübre Ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Uluslararası Mükemmellik Yolculuğunda İlerliyor

Toprak Gübre Ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Uluslararası Mükemmellik Yo...

Copyright © 2020 Ergünler Gübrecilik. Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım ve Yazılım Datenet Bilişim