Kırklareli Toprak ve Kırklareli Gübre

Tarımda büyüme, toprağı koruyup geliştirmemize bağlı

“Tarımda büyüme, toprağı koruyup geliştirmemize bağlı”

Ülke topraklarının tarım dışı kalmasının geçmişten bu yana yaşandığını ve toprakları koruyup geliştirdiğimiz oranda tarımın daha da büyüyeceğini belirten Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Tarımda particilik olmaz. Topraktan daha büyük bir milli sorun yok. Nerede doğru varsa onu almamız gerekiyor. Hep birlikte tarıma bu tür bakmamız gerekiyor.” dedi.
Adana’da düzenlenen Milli Tarım Buluşmaları Toplantısı, Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımı ile yapıldı.


“Toprağın hali içler acısı”
Tarımla alakalı çalışmalara topraktan başlamaya karar verdiklerini ifade eden Çelik, gerçekleştirdikleri incelemede toprağın halinun içler acısı olduğunu gördüklerini anlattı. Toprakların herhangi sarfedilen kimyasallar nedeniyle perişan edildiğini, plansız şehirleşmeyle ovaların resmen yağmalanma ve betonlaşmayla karşı karşıya olduğunu gördüklerini açıklayan Çelik, şu şekilde devam etti:
“Birinci görevimiz toprağın kalitesini korumak, geliştirmek, ikincisi toprağın fiziki olarak korunmasını sağlamak. Ovaları bunun amacıyla tarımsal sit kısmı ilan ediyoruz. 141 adedini ilan ettik. Bu sit kısmı miktarını süratli bir şekilde ilk etapta 220’lere 300’lere taşıyacak şekilde çalışmalarımız var. Nerede bir tarım arazisi, ova görüyorsak oranın tarımsal sit kısmı ilan edilmesi noktasında süregelen bir çalışmamız var. Bu, bizim torunlarımıza ve çocuklarımıza borcumuzdur. Bunu korumadığımız an, en büyük vebal altında kalırız.”
Çelik, topraktaki elementlerde de tetkik gerçekleştirdiklerinı, toprakta asgari 18 element bulunması gerekirken beklediklerinin çok altında sasenear gördüklerini, toprakların yüzde 20’sinin iyiden iyiye kalitesini kaybettiğini aktardı.

941 havzanın gübre kılavuzu olacak
Toprağın yine canlanması, verimli duruma gelmesi amacıyla mutlak suretle toprak ile gübre ve kimyasalın buluşmasını bir tasarımla yinedan gözden geçirmeleri gerekliliğini altını çizen Çelik, bu çerçevede 941 havzada gerçekleştirdikleri incelemeler neticesinde kullanılacak gübre kılavuzlarının hazırlandığını dile getirdi. Çelik, “941 havzanın gübre kılavuzu olacak. Fakat o gübreler kullanılacak. Ne kadar kimyasal, ne kadar mikrobiyal gübre, hangi oranla karışacak? Toprak, neye gereksinimi varsa, oluşturulan tahlilde çıkan sonuçlara göre gübre kılavuzuna dönüşecek.” dedi.

Gübre konusu ile alakalı gerçekleştirdikleri düzenlemede fabrikaların alışkanlıklarını değiştirmelerini istediklerinin altını çizen Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, bir şey zararlı ise kullanılmasına devam edilmeyeceğini kaydetti. Çelik, “Nerede bir farklılık gerçekleştirme gerekiyorsa fabrika da ayarını ona göre yapacak. Hangi gübreye gereksinim varsa topraklarımızın ona göre gübre üretim yoğunluğunu artıracak, ona göre kendisini tasarım edecek. ‘E ben bu tür alıştım. Böyle üretirim. Nitrat 33’ü üretiyorum. Bombalar patlasın, yani toprağa zararlıysa zararı devam etsin. Hayır.” ifadesini kullandı.

Sertifikalı tohum kullanımı
Toprağın nitelikli duruma gelmesinden sonra buna atılacak tohumların sertifikalı tohum olmasını istediklerini, fakat buna karşı bir kesimin “eyvah bizim ulusal bütün tohum çeşitlerimiz ortadan kalkıyor. Bilmem kimlere peşkeş çekiyorlar” dediğini açıklayan Çelik, “Arkadaşlar arazimiz küçülüyor. Topraktaki verim bundan sonra temel olmalı. Dünyada, Türkiye’nin ektiği kadar arazi, bir senede tarım dışı kalıyor. Türkiye 14 milyon hektar ekiyor, bu kadar arazi dünyada tarım dışında kalıyor. Bunun Türkiye’ye yansıması da var.” değerlendirmesinde bulundu.
Çelik, yerli tohumu da geliştireceklerini, buna yönelik sertifikalandırma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, çiftçilerden sertifikalı tohum kullanmalarını istedi.

Kırklareli Toprak ve Kırklareli Gübre konusunda bilgi talepleri için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

“Tarımda particilik olmaz”
Toprakların tarım dışı kalmasının ülkede geçmişten bu yana yaşandığını, siyasi iktidarların bunu fark etmediğini belirten Çelik, şunları kaydetti:
“Tarımda particilik olmaz. Bunu kaldırmamız gerekiyor. Topraktan daha büyük bir milli sorun yok. Nerede doğru varsa onu almamız gerekiyor. Burada siyaset, siyaset olmaz. Doğruyu kim söylemişse başım gözüm üstüne. Hep birlikte tarıma bu tür bakmamız gerekiyor. ‘Benim dönemde 100 hektar daha az gitmiş’. Ne manası var? Ben de de gitmiş, sende de gitmiş, başkasında da gitmiş. Her dönemde toprak kaybetmişiz. Her dönemde de tarım kaybetmiş. Niye? Toplu konut yapacağız. Niye? Fabrikalar yapacağız. Yani bu ülkede fabrika yapacak yer de var, toplu konut yapacak yer de var ama kim dedi ki ‘ovanın ortasında toplu konut yapılır, fabrika yapılır’ diye. Hem yer altı sularını hem yer üstü sularını da perişan etmişiz. Doğruları söylemeyelim, doğruları yapmayalım, sonra madalya mı takacak birisi? Doğruları gerçekleştirme zorundayız. Madem politikaya çıkmışsınız kararları alacak ve uygulayacaksınız, kimin işine gelir gelmez.”
Kişisel olarak hayvan ithalatını istemediğini fakat ülkedeki hayvan adedinin buna izin vermediğini dile getiren Çelik, bu halin önüne geçmek amacıyla yapımcının destekleneceğini, ithalatı kademeli olarak düşüreceklerini anlattı.
“Su geldi problem, su gelmedi problem”
Suyu tarlayla buluşturamadıklarını, buluşturunca da eğitim sorunu, babadan kalma çiftçiliğin kullanılması nedeniyle bazı problemler ile karşılaştıklarını ifade eden Çelik, şunları söyledi:
“Su geldi problem, su gelmedi problem… İki dönemdir Şanlıurfa milletvekiliyim. Harran Ovası buğdayın ilk ekildiği coğrafya diyoruz. Şimdi Harran Ovası’na suyu getirdik. Şimdi o kadar drenaj projelerimiz var ki çoraklaştırmışız araziyi sudan ötürü. Su, almış toprağı götürüyor. Suriye’ye gidiyor bütün toprak. Verimli topraklar. Açıyor Hacı abim suyu. Vahşi sulama alıp götürüyor. Bu sulama değil ki. Diğer taraftan kuraklıktan ötürü bir vatandaş su bekliyor. İkisi de problem.”
Bu sene buğdayda kuraklığı Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamına alacaklarını belirten Çelik, tarımda sigortanın trafik sigortası, kasko gibi düşünülmesini istedi. Çelik, “Tarlan, afetten ötürü zarara uğradı. Sigorta yaptırın. Sigorta gelip bedelini ödeyecek. Bu 2020’lerde değil 2018’de bütünden TARSİM hizmetinde olacak. 60 hektar amacıyla 360 liralık prim karşılığında 10 bin lira tazminat hakkınız var.” diye konuştu.
Bakan Çelik, lisanslı depoculuk üstünde çalıştıklarını, bu sene 1 milyon ton depo inşa edildiğini, hedeflerinin 3.5 milyon ton lisanslı depo olduğunu aktardı.

Kırklareli Toprak ve Kırklareli Gübre konusunda bilgi talepleri için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Diğer Duyurular

Yeni Web Sitemiz Yayında

Yeni Web Sitemiz Yayında ...

6. ULUSAL BİTKİ BESLEME VE GÜBRE KONGRESİ DÜZENLENDİ

6. ULUSAL BİTKİ BESLEME VE GÜBRE KONGRESİ DÜZENLENDİ...

D-8 ÜLKELERİ 2. ÖZEL GÜBRE TOPLANTISI

D-8 ÜLKELERİ 2. ÖZEL GÜBRE TOPLANTISI...

Mazot Gübre Toprak Analizi Destekleme Ödemeleri

Mazot Gübre Toprak Analizi Destekleme Ödemeleri...

Gübre Piyasa Gözetim Denetimi Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı

Gübre Piyasa Gözetim Denetimi Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı...

Toprak Gübre Ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Uluslararası Mükemmellik Yolculuğunda İlerliyor

Toprak Gübre Ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Uluslararası Mükemmellik Yo...

Copyright © 2020 Ergünler Gübrecilik. Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım ve Yazılım Datenet Bilişim